Jakie badania profilaktyczne powinni robić mężczyźni?
My, mężczyźni, zazwyczaj do lekarza idziemy dopiero gdy nas przyniosą. Przecież choroba to dla nas koniec świata i jawne zaprzeczenie naszej mocy sprawczej i kontroli nad otaczającym nas światem. Być może powyższe zdania brzmią śmiesznie i groteskowo, ale faktem jest, że mężczyźni przywiązują małą wagę do profilaktyki zdrowotnej i zazwyczaj motywacją do wizyty u lekarza są bardzo dotkliwe objawy chorobowe.
Polscy mężczyźni żyją krócej
Warto też pamiętać, że przeciętny Polak żyje mniej więcej 5 lat krócej niż statystyczny Europejczyk. Co ciekawe: najdłuższą oczekiwaną długością życia u mężczyzn może poszczycić się Szwajcaria – jest to 81.3 lat; w Polsce 73.6 lat, co daje nam 52. miejsce na świecie (wyprzedzają nas np. Chiny i Iran). Oczywiście winą można obarczać system opieki zdrowotnej w Polsce, ale patrząc na sprawę zdroworozsądkowo to przecież w znakomitej większości przypadków nasze zdrowie jest w naszych rękach, albo inaczej: zazwyczaj nie jesteśmy bezbronni w kwestii stanu naszego zdrowia lub w kwestii pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.
Regularny ruch, właściwa dieta, relaks oraz regularne badania to cztery podstawowe elementy, którymi możemy w istotny sposób wpłynąć nie tylko na długość ale również na jakość naszego życia.
Jakie badania powinni robić mężczyźni?
Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszym powodem zgonów mężczyzn w Polsce. Dlatego warto chociażby co jakiś czas mierzyć sobie ciśnienie tętnicze oraz zrobić lipidogram, czyli badanie krwi podające poziom cholesterolu (oraz jego frakcji HDL i LDL) i triglicerydów. Na lipidogram w wielu przypadkach udaje się wpłynąć w istotny sposób za pomocą zmiany diety, a do takiej zmiany może zmotywować nas wynik takiego badania. Dodatkowym podstawowym narzędziem diagnostycznym w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowuych jest EKG (elektrokardiogram), które pozwala wykryć np. takie choroby jak: niedokrwienie mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca.
Kolejnym bardzo poważnym problemem jest cukrzyca, której ryzyko szczególnie wzrasta u osób nieakatywnych fizycznie i z nadwagą . W Polsce rocznie 20 tysięcy osób umiera z powodu cukrzycy. Ale również ci, którzy z nią żyją wcale nie mogą mieć wielkich powodów do radości. Zaś w profilaktyce diagnostycznej cukrzycy wystarczy co jakiś czas robić badanie poziomu glukozy na czczo. Na jego podstawie można stwierdzić czy mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym i czy należy zacząć interweniować (chociaż zmiany w diecie i podniesienie aktywności fizycznej nigdy nie zaszkodzi).
Warto również pamiętać, że w obecnych czasach jesteśmy obarczeni niezwykle wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory. Średnio co druga osoba na świecie w ciągu swojego życia będzie miała przynajmniej raz zdiagnozowany nowotwór jakiegoś typu. Badanie USG jamy brzusznej pozwala w niektórych przypadkach wykryć nowotwór we wczesnym stadium (chociaż nie jest to badania stricte zaprojektowane w tym celu).
Istnieje masa innych badań, które warto robić sobie co pewien czas, można do nich zaliczyć np.: morfologię krwi, hormon tarczycy (zwłaszcza u osób, które skarżą się na osłabienie lub objawy depresyjne), enzymy wątrobowe, markery prostaty (raczej zaleca się ich badanie po 40 roku życia), kreatynina i kwas moczowy (dla oceny prawidłowej pracy nerek), badania wirusologiczne (zresztą w kilku tekstach poświęciłem sporo uwagi kwestii profilaktyki chorób wenerycznych).
Gdzie można zrobić kompleksowo takie badania?
Osobiście miałem ostatnio przyjemność przetestować pakiet badań „Świadomy mężczyzna” oferowany przez Medicover. W skład tego pakietu wchodzi spora ilość badań krwi, badanie USG jamy brzusznej i tarczycy, EKG oraz na końcu konsultacja lekarska.
Po zakupie pakietu „Świadomy mężczyzna” całość przebiegała w sposób następujący. Otrzymałem telefon od Medicover w celu umówienia dogodnego terminu badań oraz wizyty konsultacyjnej u lekarza (przypadła ona na dzień po badaniach). W dniu badań oddałem trzy próbki krwi (zazwyczaj przy takiej ilości badań pobiera się więcej próbek, bo wysyła się je do różnych laboratoriów) oraz należy przyjść z próbką moczu (pojemnik na mocz można kupić w aptece). Tego dnia również zrobiono mi badanie USG jamy brzusznej oraz tarczycy. W dniu konsultacji lekarskiej wykonuje się jeszcze EKG spoczynkowe. Zaś sama konsultacja trwa dość długo i poprzedzona jest ogólnym wywiadem. Poza analizą wyników, lekarz również przeprowadza podstawowe badania jak np. pomiar ciśnienia. Wszystko w przyjemniej atmosferze i sprawnie jak w zegarku (ale takie są jedne z podstawowych benefitów prywatnej służby zdrowia).
Uważam, że raz na kilka lat powinno się skorzystać z takiej usługi, zwłaszcza, że cały proces nie zabiera zbyt wiele czasu. Zawsze też można komuś sprezentować taki pakiet badań np. na urodziny. Myślę, że rozsądna kobieta mogłaby zrobić swojemu mężczyźnie właśnie taki prezent, bo jemu o wiele ciężej będzie się zabrać za podjęcie takiego działania. :)
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…
Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelk...
CZYTAJ DALEJ...Jakie badania profilaktyczne powinni robić mężczyźni?
My, mężczyźni, zazwyczaj do lekarza idziemy dopiero gdy nas przyniosą. Przecież choroba to dla nas koniec świata i jawne zaprzeczenie naszej mocy sprawczej i...
CZYTAJ DALEJ...Czy internet jest w stanie zastąpić lekarza?
Stanisław Lem powiedział kiedyś, że nie wiedział, że na świecie jest tylu idiotów dopóki nie wszedł do internetu. Żyjemy w takich czasach, że internet stał s...
CZYTAJ DALEJ...HIV – jak się chronić? Jakie są szanse na zwalczenie wi...
Na wstępie warto wyjaśnić różnicę między HIV i AIDS, bardzo często zdarza się, że nie rozróżniamy tych pojęć. Zapa...
CZYTAJ DALEJ...