Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…
Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelkiego rodzaju profilaktyka ogranicza się u nich do regularnych badań na wirusa HIV. Istnieje wiele placówek w Polsce, w których można zrobić anonimowo i za darmo badania na przeciwciała antyHIV.
Natomiast istnieje szereg innych chorób wenerycznych, którymi można zarazić się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Poza tym niektóre z tych chorób (jak np. kiła) mogą przez lata przechodzić bezobjawowo. W ten sposób można uważać ciągle, że jest się zdrowym, robić regularnie badania na HIV i jednocześnie zarażać inne osoby chorobami, których skutki dla zdrowia mogą być tragiczne.
Choroby weneryczne – badania profilaktyczne
Profilaktyczne badania na choroby przenoszone drogą płciową są oznaką odpowiedzialnego podejścia do seksu. Będąc zakażonym naraża się nie tylko własne zdrowie, ale również zdrowie każdego/każdej partnera/partnerki. Dlatego osoby, które mają intensywne życie seksualne, powinny traktować regularne badania na choroby weneryczne jako obowiązek.
Kiedy powinieneś się przebadać?
- Jeśli masz więcej niż jednego partnera seksualnego.
- Jeśli uprawiałeś seks z osobą, która miała wielu partnerów seksualnych.
- Jeśli uprawiałeś seks bez prezerwatywy (nawet oralny).
- Jeśli dzieliłeś z kimś igłę do wstrzykiwania narkotyków.
Chlamydia i kiła – choroby weneryczne o szczególnym znaczeniu
Dwie spośród chorób przenoszonych drogą płciową zasługują na szczególną uwagę: chlamydia i kiła. Pierwsza z tego powodu, że jest niezwykle częstą chorobą weneryczną. Druga zaś dlatego, że zakażenie przechodzi często bezobjawowo (lub objawy zostają niezauważone), a jej skutki mogą doprowadzić do kompletnego wyniszczenia organizmu i śmierci.
Chlamydia – najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową
Wedle statystyk, zakażenie chlamydią jest 10 razy częstsze niż rzeżączką. Chlamydią można zarazić się w trakcie seksu pochwowego, oralnego i analnego bez prezerwatywy. Niekonieczny jest w tym przypadku żaden kontakt z nasieniem. Objawy zakażenia to zazwyczaj: bóle w trakcie oddawania moczu, pieczenie w cewce moczowej i śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej.
Trzeba też zwrócić uwagę, że te objawy wcale nie muszą wystąpić i zakażanie może przejść bezobjawowo. W około 75% przypadków objawy chlamydii znikają po około 4 tygodniach, co wcale nie oznacza, że jest się zdrowym. Powikłania w przypadku tej choroby zazwyczaj są bardziej dotkliwe dla kobiet, u mężczyzn mogą doprowadzić (choć niezbyt często) do bezpłodności. Uważa się również, że osoby chore na chlamydię są bardziej podatne na zakażenie wirusem HIV. Więcej na ten temat tutaj (ang.).
Chlamydia – najważniejsze informacje
- Zakażenia chlamydią są 10 razy częstsze niż rzeżączką.
- W 75% przypadków objawy znikają po 4 tygodniach, co nie oznacza że jest się zdrowym.
- Osoby chore na chlamydię są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV.
Kiła – cichy morderca
To jedna z najbardziej podstępnych chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływana przez bakterię zwaną krętkiem bladym. Po około 2-4 tygodniach od zakażenia powstaje tzw. wrzód twardy (zlokalizowany w miejscu zakażenia). Często ta zmiana skórna zostaje niezauważona, a poza tym owrzodzenie goi się po około 6 tygodniach. Dolegliwości we wczesnej fazie zakażenia można też łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Należą do nich: zmęczenie, bóle w stawach, lekko podniesiona temperatura i bóle głowy.
Ryzyko zakażenia kiłą w zależności od aktywności seksualnej
Ryzyko zarażenia się kiłą przedstawia poniższa tabelka. Przymiotnik „wysokie” należy rozumieć w ten sposób, że istnieje realne zagrożenie (lub że jest to jeden z częściej wymienianych sposobów zakażenia się tą chorobą).
Rodzaj aktywności seksualnej | Ryzyko zakażenia |
---|---|
Stosunek pochwowy bez prezerwatywy | Wysokie |
Stosunek analny bez prezerwatywy | Wysokie |
Połykanie nasienia | Wysokie |
Rimming | Wysokie |
Seks oralny bez prezerwatywy | Wysokie |
Pocałunek | Istnieje ryzyko zakażenia tą drogą jeśli zmiany chorobowe u osoby zakażonej występują w jamie ustnej |
Współdzielenie sztućców itp. | Brak ryzyka, krętki blade bardzo szybko umierają poza ustrojem zakażonego |
Kontakt ze skórą osoby zakażonej | Istnieje ryzyko zakażenia się kiłą np. poprzez kontakt ze skórą w miejscu zakażonym, ponieważ krętek blady potrafi przenikać przez mikroskopijne uszkodzenia skóry. Więc np. dotykanie miejsc intymnych osoby zarażonej kiłą zranioną dłonią może być przyczyną zakażenia. Nawet jeśli zranienie na dłoni nie jest zbyt duże. |
Więcej informacji na temat kiły tutaj (ang.).
Kiła – najważniejsze informacje
- Kiłą można się zarazić nawet w trakcie całowania.
- Przez lata objawy choroby mogą zostać niezauważone.
- Kiła uszkadza układ nerwowy i krwionośny. Może powodować utratę wzroku, choroby psychiczne, uszkodzenia kości i stawów.
Fakty na temat chorób przenoszonych drogą płciową
Jak donosi raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), infekcjami przenoszonymi drogami płciowym zakaża się ponad milion osób rocznie na całym świecie (nie wlicza się w te statystyki HIV/AIDS). Zdecydowana większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub łatwo zignorować objawy. Osoby chore na chlamydię lub kiłę są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV (ryzyko jest co najmniej trzykrotne). Pełny raport WHO można przeczytać tutaj.
Najważniejsze dane z raportu WHO o chorobach przenoszonych chorobą płciową
- Więcej niż 1 milion osób dziennie na świecie zaraża się chorobą weneryczną.
- Zdecydowana większość infekcji przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo.
- Inkefkcje przenoszone drogą płciową zwiększają ryzyko zakażeniem wirusem HIV co najmniej trzykrotnie.
- Niektórymi chorobami wenerycznymi można zarazić się nawet w trakcie pettingu.
- Ciężarna kobieta może zarazić płód niektórymi chorobami wenerycznymi.
Choroby weneryczne – gdzie się badać?
Wspomniałem na początku o placówkach, w których można darmowo przeprowadzić badania na przeciwciała antyHIV (przykładowo w Warszawie znajduje się taka na ul. Chmielnej 4). Jednakże te przychodnie nie oferują badań na inne choroby przenoszone drogą płciową. W Stanach Zjednoczonych mniej niż połowa osób w wieku 18-44 przeprowadzała testy na inne choroby przenoszone drogą płciową niż HIV. Jak mogą wyglądać analogiczne statystyki w Polsce? Możemy się tylko domyślać…
Sam kiedyś szukałem przez jakiś czas oferty, w ramach której w prosty sposób mógłbym profilaktycznie się przebadać. Pamiętam, że wpadłem na ten pomysł po obejrzeniu brytyjskiego serialu „Korepetycje z seksu”, prowadzonego przez Annę Richardson (przy okazji gorąco polecam ten serial). Wspominała ona o pakiecie badań na choroby weneryczne, który bez problemu można zrobić w dowolnej przychodni. Jednak próżno czegoś takiego szukać w publicznej służbie zdrowia. Ostatecznie udało mi się trafić na Swisslab, który oferuje specjalny pakiet badań o (wdzięcznej) nazwie „Sex Pakiet”. Obejmuje on badania na HIV, kiłę, chlamydię oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (te dwie ostatnie choroby są rzadziej przenoszone drogą płciową niż pierwsze trzy).
Sex Pakiet – zestaw badań na choroby przenoszone drogą płciową
Kupiłem voucher na badania (oprócz „Sex Pakietu” również na badania podstawowe i hormon tarczycy) i strasznie długo zwlekałem i ich wykonaniem. Po prostu nie lubię igieł. W każdym razie, po jakimś czasie od tego badania sam Swisslab odezwał się do mnie z ofertą współpracy i ten tekst stanowi jej owoc. To najlepsza chwila w pracy blogera, kiedy firma, którą poleca się znajomym sama wychodzi z propozycją współpracy.
Wracając do samych badań, w Swisslabie wygląda to mniej więcej tak. Mają ponad 300 punktów pobrań w całej Polsce, wybieramy pasujący nam punkt, wybieramy badania, płacimy on-line, drukujemy voucher i idziemy na badania (jest na to 90 dni). Wszystkie badania laboratoryjne możemy odebrać on-line. Poza tym na takie badania nie trzeba ani skierowania lekarza oraz (przynajmniej ja tak miałem) w ogóle nie czeka się w kolejkach i nie trzeba się zapisywać na konkretną godzinę i dzień, tylko przychodzi się z voucherem i po prostu oddaje próbki do badania.
Podstawowe informacje na temat usług Swisslabu
- Wybierasz pakiet badań na stronie Swisslabu.
- Opłacasz wybrany pakiet badań on-line.
- Odwiedzasz laboratorium (ponad 300 placówek w całej Polsce).
- Odbierasz wyniki badań (można to zrobić on-line ale nie w przypadku badań na choroby przenoszone drogą płciową).
- Nie potrzebujesz skierowania na badania.
- Nie czekasz w kolejkach.
- Masz 90 dni na wykonanie badania po jego zakupie.
- Kupując w Swisslabie płacisz zawsze mniej niż w okienku laboratorium.
„Sex pakiet” Swisslab – kod rabatowy
Ponieważ tekst ten powstał przy współpracy z marką Swisslab, to jak zawsze w takich przypadkach jest jakiś „bonus”. W tym przypadku to kod rabatowy na „Seks Pakiet”. Kod daje zniżkę 10% i brzmi FJ10.
Skomentuj tekst na Facebooku
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...
Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...
CZYTAJ DALEJ...Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...
Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...
CZYTAJ DALEJ...