Jak dobrać okulary (przeciwsłoneczne) do kształtu twarzy?
Dobiernie okularów (przeciwsłonecznych lub korekcyjnych) do kształu twarzy to dla wielu osób dość trudna sztuka. Można oczywiście robić to na wyczucie, ale zawsze lepiej kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami, żeby ułatwić sobie to zadanie. Żeby móc skorzystać z tego wpisu musisz przede wszystkim wiedzieć jaki masz kształt twarzy, zrobiłem specjalny wpis na ten temat na blogu (klik). Od razu ostrzegam, że wielu osobom rozpoznanie swojego kształtu twarzy sprawia wiele problemów. Możecie poprosić kogoś, żeby wam w tym pomógł – płeć żeńska pomocnika będzie tutaj wskazana. :)
Uwaga! Pamiętaj, że fryzura jaką nosisz może zmieniać optycznie Twój kształt twarzy. :)
Ogólne zasady w przypadku dobierania okularów do kształtu twarzy są następująca: 1) Jeśli masz owalną twarz dobieraj kanciaste oprawki i na odwrót jeśli twarz jest kanciasta to oprawki powinny być owalne; 2) Wielkość okularów powinna być proporcjonalna do wielkości twarzy.
Okulary przeciwsłoneczne – twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa jest bardzo kanciasta i „ostra”. Dlatego dobierając okulary należy złagodzić te cechy – wybieraj zaokrąglone i zakrzywione oprawki. Warto jednak nie przesadzić z zaookrągleniami (np. tzw. „lenonki” będą kiepskim wyborem). Spośród klasycznych modeli, panom kwadratom, najbardziej będą pasować Aviatory.
Twarz kwadratowa – przykładowe modele okularów
Okulary przeciwsłoneczne – twarz okrągła
W przypadku twarzy o okrągłym kształcie (który wcale nie jest wyłącznie domeną puszystych osób) oprawki powinny być nieco szersze od obrysu twarzy i proste u góry i na dole (według zasady: jak najmniej „krągłości”). Najlepszym klasycznym modelem będą Wayfarery.
Twarz okrągła – przykładowe modele okularów
Okulary przeciwsłoneczne – twarz podłużna (prostokątna)
Twarz podłużna jest bardzo podobna do kwadratowej – z tą różnicą, że jest dłuższa. Filozofia doboru okularów przeciwsłonecznych będzie podobna, warto jednak zwrócić uwagę na szerokość oprawek – nie powinna ona przekraczać szerokości twarzy. Tutaj też Aviatory będą najlepszym z klasycznych modeli.
Twarz podłużna (prostokątna) – przykładowe modele okularów
Okulary przeciwsłoneczne – twarz trójkątna
W przypadku tej twarzy dobrze będą wyglądać okulary z prostokątnymi szkłami. Aczkolwiek opcja taka jak na zdjęciu obok – czyli prosta góra i lekko zaokrąglony dół też będzie jak najbardziej na miejscu.
Twarz trójkątna – przykładowe modele okularów
Okulary przeciwsłoneczne – twarz owalna
Tutaj można właściwie wszystko, warto jednak uważać, żeby nie zepsuć proporcji twarzy – tzn. na wysokości oczu szerokość oprawek nie powinna być większa niż obrys twarzy. Uwaga – nie należy mylić twarzy owalnej z okrągłą!
Twarz owalna – przykładowe modele okularów
Kolor oprawek
Przy okazji warto też wspomnieć o aspekcie koloru oprawek okularów. Oczywiście najbezpieczniejszym i najbardziej klasycznym rozwiązaniem będą czarne oprawki. Jeżeli jednak chcesz trochę zaszaleć, ale nie za bardzo, to dobierz oprawki w kolorze zbliżonym do włosów. Istnieją też inne możliwości, które mogą dać bardzo ładny estetyczny efekt, np. dobieranie koloru oprawek pod jakiś inne akcesoria, które się nosi – np. buty, pasek, biżuterię lub torbę na ramię. Trudno jednak już podawać tutaj jakieś teoretyczne zasady, ponieważ im dalej w las, tym istotniejsza jest intuicja i poczucie dobrego smaku.
Jak można się wspomóc? Oczywiście można latać po sklepach i przymierzać setki różnych oprawek, żeby stwierdzić, które będą najlepiej pasować kolorystycznie. Ale można też nieco ułatwić sobie życie. Poszukaj w necie fotek facetów w okularach przeciwsłonecznych (najlepszym źródłem będzie Pinterest). Jeśli uda Ci się znaleźć modela, do którego jesteś podobny, to część pracy masz już z głowy. :)
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...
Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...
CZYTAJ DALEJ...Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...
Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...
CZYTAJ DALEJ...