Różeniec górski – roślina o cudownych właściwościach prozdrowotnych
Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina występująca w zimnych rejonach świata (nawet na Arktyce i Syberii), a w Polsce np. w Karpatach. Różeniec górski (nazywany też czasem „złotym korzeniem”) jest, podobnie jak żeń-szeń, adaptogenem (tzn. lekiem ziołowym stosowanym w walce ze stresem i wyczerpaniem). Różeńca używa się w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie jest nazywany hóng jǐng tiān. W Skandynawii i na Syberii, od dawna stosowano go w przetrwaniu ciężkiego i zimnego klimatu. Ostatnimi laty różeniec górski, wzbudził duże zainteresowanie wśród badaczy i powstało bardzo wiele publikacji na jego temat. W tym tekście zajmę się przedstawieniem rezultatów badań naukowych na temat tej rośliny.
Różeniec górski i zmęczenie
Naturalnym pytaniem jest czy różeniec górski, tak jak niesie mądrość ludowa, faktycznie wpływa na redukcję zmęczenia. Tutaj na wstępie muszę też zrobić pewne rozróżnienie: czym innym redukcja uczucia zmęczenia, a czym innym redukcja zmęczenia. Spójrzmy np. na kofeinę: cząsteczka kofeiny geometrycznie przypomina adenozynę (adenozyna jest wydzielana w momencie, gdy organizm jest zmęczony), receptory w komórkach nerwowych w mózgach uzbrojone są w specjalne receptory, które są w stanie wychwytywać adenozynę, jednakże kofeina (przez swoje geometryczne podobieństwo) również może przyłączyć się z tym receptorem, a w związku z tym w tym receptorze nie dojdzie do sygnalizacji zmęczenia (zajmie ona również miejsce w tym receptorze). Mówiąc trochę prościej: kofeina redukuje uczucie zmęczenia, a nie zmęczenie. W przypadku różeńca górskiego sprawa wygląda inaczej, on faktycznie zmniejsza zmęczenie. Efekt taki można uzyskać albo stosując małe dawki (200mg) regularnie lub nagle dużą dawkę tej rośliny (350-550mg).
Różeniec górski i depresja
W przypadku wpływu różeńca górskiego na depresję nie istnieje tyle badać jak w przypadku wpływu na zmęczenie. Spore nadzieje daje publikacja z „Nordic journal of psychiatry” z 2007 roku, gdzie opisano badanie z podwójną ślepą próbą (tzn. osoby badane nie wiedziały w ogóle, co dostają, tak samo osoby, które podawały im leki). Badanie przeprowadzono na 89 osobach ze zdiagnozowaną depresją przez czas 6 tygodni (dawka 340-680mg). Okazało się, że osoby, które faktycznie przyjmowały różeńca górskiego na koniec badania wykazały między 30, a 35% lepszy wynik w Skali Depresji Hamiltona i nawet o 50% lepsze w skali depresji Becka. W grupie przyjmującej placebo, nie odnotowano podobnych zmian (źródło).
Różeniec górski i uszkodzenia mięśni
W diagnostyce uszkodzenia mięśni stosuje się badanie aktywności kinazy kreatynowej (tak, ma to związek z popularną kreatyną). Podwyższony poziom kinazy kreatynowej świadczy o nadmiernym uszkodzeniu mięśni. W tym badaniu stwierdzono spadek kinazy kreatynowej po wycieńczającym wysiłku u osób przyjmujących różeńca górskiego (dawka: 340mg).
Różeniec górski i stres
W przypadku wpływu na stres różeńca górskiego nie ma pełnej zgodności w badaniach. Np. w badaniu nr 2 z akapitu o zmęczeniu wynika, że różeniec ma także wpływ na redukcję stresu. Zaś w tym badaniu nie zaobserwowano takiego wpływu. Jednakże w tym drugim badaniu dawka różeńca wynosiła tylko 144mg (w pierwszym 200mg).
Inne właściwości różeńca górskiego
Wśród innych i dobrze udokumentowanych właściwości leczniczych tej rośliny, wymienia się: poprawę percepcji, poprawę samopoczucia. Różeniec nie wykazuje wpływu na tętno, ciśnienie krwi, koncentrację, refleks, spalanie tkanki tłuszczowej ani na siłę. Cóż, chyba i tak ma wystarczająco dużo pozytywnych właściwości dla naszego organizmu.
Suplementacja różeńcem górskim
Podstawowym pytaniem powinna być tutaj dawka, w większości przytoczonych przeze mnie badań w tym tekście stosowano dawkę minimum 200mg (maksymalna wynosiła 680mg). Różeńca można przyjmować w postaci preparatu ziołowego.
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?
"Czy kreatyna jest bezpieczna?". "Czy kreatyna szkodzi na nerki?". "Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczn...
CZYTAJ DALEJ...Czy od kreatyny mogą wypadać włosy?
Czy kreatyna może podnosić poziom DHT (dihydrotestosteron) i wpływać na wypadanie włosów na mężczyzn? Ten temat jest poruszany czasmi na forach treningowych ...
CZYTAJ DALEJ...Suplementy diety poprawiające pamięć, które naprawdę dz...
Istnieje wiele suplementów diety, które mają na celu poprawić stan naszej pamięci. Ich sprzedaż zapewne jest najwyższa w trakcie sesji egzaminacyjnych, ale k...
CZYTAJ DALEJ...Jaką przedtreningówkę wybrać?
Przedtreningówki to jedne z najpopularniejszych złożonych suplementów. Marketing tych produktów jest chyba najbardziej przejaskrawiony w całej branży supleme...
CZYTAJ DALEJ...