Suplementy na podniesienie poziomu testosteronu – które działają?
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów na podniesienie poziomu testosteronu (lub tzw. „boosterów testosteronu”). Zazwyczaj są to suplementy złożone, które zawierają kilka składników ziołowych oraz witaminy lub minerały. Są to również suplementy dość drogie. Z pewnością wiąże się to z tym, że testosteron kojarzy się z wieloma „przymiotami męskości”. Dlatego suplementy, które mają podnieść poziom „męskiego hormonu”, kosztują. Owszem, testosteron wpływa na przyrost masy mięśniowej, libido, prawidłowe erekcje. Niski poziom testosteronu może również wywoływać depresję. Warto jednak pamiętać, że istnieje więcej czynników, które mogą wpływać np. na niskie libido, problemy z erekcją, problemy z nabraniem lub utratą masy ciała.
Czy mam za niski poziom testosteronu?
Wyskoki poziom testosteronu wcale nie musi wiązać się z silnymi ekecjami i dużym libido. Wysokiego poziomu testosteronu też nie należy raczej wiązać z podniesionym poziomem agresji. Nawet osoby, które pod opieką endokrynologa, zaczynają dostawać testosteron z zewnątrz, wcale nie muszą odnotować poprawy sprawności seksualnej. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże psychologiczne. Mogą być spowodowane nadciśnieniem tętniczym, paleniem papierosów, przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Przyczyn może być jeszcze wiele więcej. Podobie sprawy mają się z libido oraz problemami z utratą wagi lub przybraniem na masie.
Jeśli podejrzewasz u siebie obiżony poziom testosteronu – zbadaj go laboratoryjnie. Może się okazać, że problem dotyczy czegoś zupełnie innego. Jeżeli okaże się, że twój poziom testosteronu jest bardzo niski – to żadna suplementacja nie sprawi cudów. Wówczas powinieneś udać się do endokrynologa. Ten z pewnością zleci wykonanie większej liczby badań i ustali leczenie.
Suplementację możesz rozważyć, jeżeli twój poziom testosteronu jest ok, ale nie powala z nóg. Naprawdę – jeśli w badaniach krwi, twój poziom testosteronu jest bardzo niski, to powinieneś udać się do endokrynologa.
Suplementy na testosteron – które działają?
Lista suplementów, które mają dość dobrze udokumentowany wpływ na podniesienie poziomu testosteronu nie jest zbyt sexy. W telegraficznym skrócie zliczamy do niej: witaminę D3, magnez i cynk. Poniżej szczegółowe wytyczne suplementacji tych trzech składników.
Magnez, cynk i poziom testosteronu
Magnez odpowiada za normalizowanie poziomu testosteronu w organizmie. Jego suplementacja może wpływać korzystnie na poziom testosteronu we krwi pod warunkiem, że masz niedobory magnezu. Dawki używane przy suplementacji magnezem mieszczą się w widełkach od 200 mg do 350 mg dziennie. Warto pamiętać, że suplementacja magnezem może mieć efekt sedacyjny (uspokajająco-nasenny), więc raczej zaleca się przyjmowanie go przed snem. Nie zaleca się również przyjmowanie magnezu razem z wapniem lub żelazem (mogłoby to zdecydowanie obniżyć wchłanialność magnezu).
Podobnie obiżony poziom cynku w organizmie może wpływać na obiżenie poziomu testosteronu we krwi. Rekomendowana dawka suplementacji cynkiem oscyluje w widełkach od 10 mg do 30 mg dziennie. Warto tutaj wspomnieć, że na suplementację cynkiem (i magnezem) szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby aktywne fizycznie. Pocenie sprzyja wydalaniu z organizmu tych pierwiastków. Uwaga! W trakcie antybiotykoterapii lepiej zaprzestać suplementacji cynkiem i magnezem. Oba te pierwiastki mogą obiżać wchłanialność niektórych antybiotyków.
Tutaj kłania się stary i dobrze znany suplement, który stosowany jest w sporcie od lat – ZMA. Suplementy typu ZMA zawierają: cynk, magnez i witaminę B6 (która ma poprawiać wchłanianie magnezu). ZMA w korzystnej cenie można kupić np. tutaj.
Witamina D3 i testosteron
Podobnie jak w przypadku magnezu i cynku, niedobory witaminy D3 mogą znacząco wpływać na poziom testosteronu we krwi. W 2011 roku przeprowadzono badanie, w którym badanym przez rok podawano poand 3000 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D3 (źródło). Efektem był wzrost poziomu testosteronu o 25%. Niezależnie od wyników tego badania warto rozważyć regularne przyjmowanie witaminy D3. To jeden z tych suplementów (podobnie jak kwasy tłuszczowe omega-3), który ma dość długą listę pozytywnych skutków na zdrowie człowieka. Dawka w zupełności wystarczająca to 2000 IU dziennie. Przykładowy preparat z witaminą D3 dobrej jakości i w rozsądnej cenie można znaleźć tutaj.
Źródła zdjęć Unsplash.com: Christina Victoria Craft.
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?
"Czy kreatyna jest bezpieczna?". "Czy kreatyna szkodzi na nerki?". "Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczn...
CZYTAJ DALEJ...Czy od kreatyny mogą wypadać włosy?
Czy kreatyna może podnosić poziom DHT (dihydrotestosteron) i wpływać na wypadanie włosów na mężczyzn? Ten temat jest poruszany czasmi na forach treningowych ...
CZYTAJ DALEJ...Suplementy diety poprawiające pamięć, które naprawdę dz...
Istnieje wiele suplementów diety, które mają na celu poprawić stan naszej pamięci. Ich sprzedaż zapewne jest najwyższa w trakcie sesji egzaminacyjnych, ale k...
CZYTAJ DALEJ...Jaką przedtreningówkę wybrać?
Przedtreningówki to jedne z najpopularniejszych złożonych suplementów. Marketing tych produktów jest chyba najbardziej przejaskrawiony w całej branży supleme...
CZYTAJ DALEJ...